2023-07-04

Nya FAR-kommenterade ärenden från RI

FAR har kommenterat fyra av RI:s ärenden från sammanträdet i juni. Bland dem två om penningtvätt.

Totalt avgjordes fem tillsynsärenden och ett dispensärende. Fyra ärenden resulterade i en varning och ett i en erinran. Två av ärendena som resulterade i en varning handlade om penningtvätt. Båda fallen handlade om revisorns bedömning av risk för penningtvätt. I båda fallen var det fråga om bolag som bedrev valutaväxling, vilket per automatik enligt revisionsföretagens egen riskbedömning betyder hög risk. Revisorn hade dock bedömt risknivån för uppdraget som låg, utan att det i revisionsdokumentationen gick att utläsa varför revisorn kommit fram till den bedömningen.

Dispensärendet rör anställningsförbudet. Revisorn arbetar på en bank och har för avsikt att under en period av fyra till fem år starta upp en egen revisionsverksamhet och samtidigt trappa ner anställningen i banken i motsvarande mån. RI fann att för att inte riskera att revisorns oberoende ska kunna ifrågasättas ska dispens inte medges för längre tid än för två år.

Här kan du ta del av de senaste ärendena från RI.
Vad vill du lära dig mer om?

Aktuella kurser hos FAR

Det ska vara enkelt att utvecklas, därför har vi utbildningar och flexibla kurser på grund- eller specialistnivå, som utförs både fysiskt och online.

Se alla kurser här
Funktioner

Nyhetsbrev

Två gånger i månaden får du vårt nyhetsbrev med aktuell och intressant information om nya eller ändrade regler, och ibland med saker som är särskilt aktuella just nu, eller ett användartips.

Du hittar också texterna från nyhetsbrevet på startsidan, om du hellre läser dem när du är inne i FAR Online.