2024-05-07

Företagens due diligence inom hållbarhet styrs upp genom nytt direktiv

Det så kallade CS3D-direktivet röstades i april igenom av EU-parlamentet efter många års förhandlingar. I en artikel från tidningen Balans kan du läsa mer om direktivet, som är ytterligare en pusselbit i EU:s gröna giv, och om vilka företag som påverkas.

Direktivet är unikt på så sätt att det är första gången som det uppställs lagkrav på att företag vidtar ”tillbörlig aktsamhet” (due diligence) om människor och miljö, tidigare har det endast funnits frivilliga vägledningar på området utarbetade av FN och OECD. Efter att direktivet formellt godkänns av EU-rådet den 23 maj har medlemsländerna två år på sig att implementera direktivet i nationella lagstiftningar. Direktivet införs etappvis från 2027 enligt följande schema beroende på företagens storlek och omsättning:

  • Från 2027 kommer företag med över 5.000 anställda och en global omsättning på över 1.500 miljoner euro att inkluderas.

  • Från 2028 inkluderas även företag med över 3.000 anställda och en global omsättning på över 900 miljoner euro.

  • Från 2029 inkluderas slutligen företag med över 1.000 anställda och en global omsättning på över 450 miljoner euro.

CS3D kompletterar CSRD och kräver att de ovannämnda företagen utformar handlingsplaner som går i linje med CSRD:s krav på rapportering. Medlemsländerna ska även utse en tillsynsmyndighet med uppgift att övervaka efterlevnaden av direktivet. Företag som inte följer reglerna kommer att kunna bötfällas.

Här kan du läsa artikeln om CS3D.
Vad vill du lära dig mer om?

Aktuella kurser hos FAR

Det ska vara enkelt att utvecklas, därför har vi utbildningar och flexibla kurser på grund- eller specialistnivå, som utförs både fysiskt och online.

Se alla kurser här
Funktioner

Sök med filtrering

Utöver sökord är det bra att även använda filtreringen för att hitta rätt. Säkerligen vet du om det är en regel eller en tidningarartikel du är ute efter, liksom om det gäller redovisning eller skatt. Kanske vet du även vem som står bakom materialet du söker.

Tycker du att du ofta får väldigt många träffar när du söker? Använd filteringen och begränsa sökresutatet. Med ett par klick kan du ofta få ner träffarna från flera hundra till ett tiotal. 

Mer om funktioner