2024-10-01

BFN: Internlänkar i redovisningsregler samt ändrat allmänt råd och vägledning om bokföring

Den 16 september beslutade Bokföringsnämnden om ändringar i det allmänna rådet (BFNAR 2013:2) och tillhörande vägledning om bokföring. Nytt i FAR Online är också att materialet från BFN nu har utrustats med internlänkar.

Ändringarna i BFNAR 2013:2 är till största del en följd av de ändrade arkiveringsregler i bokföringslagen som trädde i kraft i somras, dvs. avskaffandet av kravet på bevarande av räkenskapsinformation i original. Genom ändringen av 7 kap. 6 § BFL har tidpunkten då ett kvitto eller en faktura får kastas tidigarelagts. Från och med den 1 juli får kvittot och fakturan kastas så snart räkenskapsinformationen överförts till en annan handling. Tidigare fick det ursprungliga materialet kastas först efter tre år. De aktuella ändringarna i BFNAR 2013:2 berör främst kapitel 7 Räkenskapsinformation och formen för hur räkenskapsinformation ska sparas samt kapitel 8 Arkivering av räkenskapsinformation. Det har även gjorts vissa mindre hänvisningsjusteringar med anledning av den nya momslagen, som trädde i kraft förra året.

När det gäller Bokföringsnämndens redovisningsregler har vi nyligen utrustat även dessa med internlänkar på samma sätt som vi sedan tidigare länkar i och till lagar och ISA: du kan nu klicka dig vidare på ett enkelt vis såväl inom en enskild BFNAR som till andra BFNAR som nämns i regeln i fråga.

Här kan du ta del av den uppdaterade BFNAR 2013:2 Bokföring.
Vad vill du lära dig mer om?

Aktuella kurser hos FAR

Det ska vara enkelt att utvecklas, därför har vi utbildningar och flexibla kurser på grund- eller specialistnivå, som utförs både fysiskt och online.

Se alla kurser här
Funktioner

Sök med filtrering

Utöver sökord är det bra att även använda filtreringen för att hitta rätt. Säkerligen vet du om det är en regel eller en tidningarartikel du är ute efter, liksom om det gäller redovisning eller skatt. Kanske vet du även vem som står bakom materialet du söker.

Tycker du att du ofta får väldigt många träffar när du söker? Använd filteringen och begränsa sökresutatet. Med ett par klick kan du ofta få ner träffarna från flera hundra till ett tiotal. 

Mer om funktioner