Med ett omfattande remissarbete och medverkan i flera statliga utredningar var FAR en tydlig röst i skattedebatten under 2025. Inför skatteåret 2026 pekar branschorganisationen ut flera avgörande reformer som kan stärka det svenska näringslivet.
Inför 2026 pekar Hans Peter Larsson, skatteansvarig på FAR, ut flera skatteförslag som han anser bör genomföras för att stärka investeringar och tillväxt i näringslivet.
Fyra skattereformer som kan stärka företagen
– Vi förväntar oss att regeringen går vidare med förslagen om förbättrade möjligheter till avdrag för sponsring, ett utökat FoU-avdrag och ökade avdrag för kostnadsräntor i aktiebolag. De här tre förslagen bör läggas i budgeten för 2027, oavsett regering efter valet. Dessutom bör skattesatsen för aktiebolag sänkas och blir mer konkurrenskraftig. Alla förslagen är viktiga att genomföra nu för att främja investeringar och tillväxt i näringslivet, säger Hans Peter Larsson.
Även beskattningen av arbete är fortsatt i fokus.
– För att stimulera ökade arbetsinsatser behöver skatten på arbete fortsätta att sänkas, säger Hans Peter Larsson.
Fortsatt fokus på rättssäkerhet
Utöver lagstiftningsarbetet för FAR löpande dialoger med både Skatteverket och Finansdepartementet kring tillämpningsfrågor med målet att stärka rättssäkerheten. Samma inriktning präglar FAR:s internationella arbete inom EU och Internationella Handelskammaren.
– Valår är alltid spännande ur ett skatteperspektiv. 2026 blir sannolikt inget undantag, säger Hans Peter Larsson.
Ett intensivt år 2025
Under 2025 hade FAR ett intensivt år på skatteområdet. Branschorganisationen besvarade 23 skatteremisser och analyserade ytterligare ett tiotal förslag som man valde att inte yttra sig över.
Michael Johansson, ordförande i FAR:s remissgrupp – Skatt och partner på KPMG, berättar att remissvaren är en viktig del i FAR:s arbete med att påverka skattepolitiken.
– Genom vårt remissarbete och vår medverkan som experter i statliga utredningar kan vi påverka utformningen av skattereglerna, både i ett tidigt skede och när förslagen ska tillämpas i praktiken. Ett centralt fokus för oss är rättssäkerhet och förutsägbarhet. Det är viktigt att reglerna är tydliga så att företag och rådgivare vet vilken effekt olika beslut får. Vi arbetar även för att regelverken ska vara internationellt konkurrenskraftiga och främja tillväxt.
Viktiga skattefrågor under 2025
Flera remisser under 2025 berörde förslag från EU-kommissionen, bland annat kompletteringar till reglerna om tilläggsskatten.
– Här är det viktigt att reglerna blir tydliga och lätta att tillämpa. Det är även viktigt att svenska och europeiska företag inte missgynnas i förhållande till exempelvis amerikanska bolag, säger Michael Johansson.
En annan central fråga var skatteincitament för forskning och utveckling. Där har FAR haft en aktiv roll genom expertmedverkan i utredningen och som remissinstans.
– Det finns olika uppfattningar mellan Skatteverket och företagen om hur reglerna ska tillämpas. Samtidigt är frågan väldigt viktig för Sveriges långsiktiga konkurrenskraft, säger Michael Johansson.
Även 3:12-reglerna präglade skattedebatten under 2025. FAR deltog både i utredningsarbetet, genom remissvar och i den offentliga debatten.
– Jag tycker att lagstiftningen i stort landade på ett väl avvägt sätt, även om vi hade förslag till ytterligare justeringar som inte fick gehör, säger Michael Johansson.
Tydliga avtryck i lagstiftningen
FAR:s remissarbete har också lett till tydliga avtryck i lagstiftningen. Ett exempel är arbetet med reglerna om tonnagebeskattning av fartyg.
– Där fick vi stort genomslag för våra synpunkter. De svenska reglerna blev betydligt mer internationellt konkurrenskraftiga, bland annat genom mer generösa regler för överavskrivningsfond, säger Michael Johansson.
Eric Widegren