ISQM 1 och 2 ersätter ISQC 1 och handlar om kvalitetsfrågor för revisionsföretag.
Reglerna träder i kraft den 15 december 2022 men det är bra att börja förbereda sig för de nya reglerna redan nu. De nya reglerna innebär att det krävs en mer löpande analys och anpassning av byråers kvalitetsarbete samt att mer ansvar läggs hos företagsledningen att bedöma eventuella risker.
För att underlätta tillämpningen av reglerna har FAR tagit fram en vägledning med exempel på kvalitetspolicy för enmans- samt små- och stora revisionsföretag, en checklista för uppdragsanknuten kvalitetskontroll och en matris för riskbedömning, som du också hittar i FAR Online.
På far.se samt tidningen Balans kan du hitta mer information om ISQM 1 och 2.
Läs även
- ISQM 1 Kvalitetsstyrning för revisionsföretag som utför revision och översiktlig granskning av finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster
- ISQM 2 Uppdragsanknuten kvalitetskontroll
- Tillämpning av ISQM 1 för små och medelstora revisionsföretag
- ISQM – kräver mer av byråledningen