Företagens due diligence inom hållbarhet styrs upp genom nytt direktiv

Det så kallade CS3D-direktivet röstades i april igenom av EU-parlamentet efter många års förhandlingar. I en artikel från tidningen Balans kan du läsa mer om direktivet, som är ytterligare en pusselbit i EU:s gröna giv, och om vilka företag som påverkas.

Direktivet är unikt på så sätt att det är första gången som det uppställs lagkrav på att företag vidtar ”tillbörlig aktsamhet” (due diligence) om människor och miljö, tidigare har det endast funnits frivilliga vägledningar på området utarbetade av FN och OECD. Efter att direktivet formellt godkänns av EU-rådet den 23 maj har medlemsländerna två år på sig att implementera direktivet i nationella lagstiftningar. Direktivet införs etappvis från 2027 enligt följande schema beroende på företagens storlek och omsättning:

  • Från 2027 kommer företag med över 5.000 anställda och en global omsättning på över 1.500 miljoner euro att inkluderas.
  • Från 2028 inkluderas även företag med över 3.000 anställda och en global omsättning på över 900 miljoner euro.
  • Från 2029 inkluderas slutligen företag med över 1.000 anställda och en global omsättning på över 450 miljoner euro.

CS3D kompletterar CSRD och kräver att de ovannämnda företagen utformar handlingsplaner som går i linje med CSRD:s krav på rapportering. Medlemsländerna ska även utse en tillsynsmyndighet med uppgift att övervaka efterlevnaden av direktivet. Företag som inte följer reglerna kommer att kunna bötfällas.

Här kan du läsa artikeln om CS3D.
Kurser inom

Hållbarhet

Behöver du uppdatera kunskaperna inom Hållbarhet? FAR har en rad kurser inom hållbarhet och hållbarhetsredovisning för dig som är controller, ekonomiansvarig, redovisningskonsult eller revisor.

Se alla kurser här
Funktioner

Bokmärken

Vill du snabbt och enkelt komma åt enskilda dokument på FAR Online? Använd bokmärkesfunktionen!

Det du använder ofta är vi säkra på att du hittar till ändå, men den där tidningsartikeln som var så bra, eller lagen du bara tittar i ibland. Bokmärk dem så blir det lättare nästa gång.

Mer om funktioner