Riktlinjer för konkursförvaltare med anledning av UDI-lagen

REKON (Rekonstruktör- och konkursförvaltarkollegiet) publicerade förra året nya riktlinjer med anledning av lagen om granskning av utländska direktinvesteringar.

Lagen om granskning av utländska direktinvesteringar (UDI-lagen) trädde i kraft i december 2023 och syftar till att förhindra utländska investeringar i svensk skyddsvärd verksamhet som kan inverka skadligt på rikets säkerhet. Lagen uppställer bland annat krav på att den som avser att direkt eller indirekt investera i skyddsvärd verksamhet ska göra en anmälan till granskningsmyndigheten (Inspektionen för strategiska produkter, ISP) innan investeringen genomförs.

I lagens förarbeten anges att konkursbon inte är undantagna från bestämmelserna och att även överlåtelser/investeringar som sker inom ramen för konkursförfarandet kan bli föremål för anmälan. Detta innebär att konkursförvaltare måste känna till och förhålla sig till reglerna. Inom ramen för ett konkursförfarande kan reglerna bli aktuella vid överlåtelser av verksamhet eller ägarandel i bolag med sådan verksamhet.

Riktlinjerna från REKON ger ett antal exempel på riskmoment kopplade till konkursbon och lagen om utländska direktinvesteringar, därefter följer en rekommendation för rutiner som inleds med inrättandet av en process för att identifiera om den aktuella verksamheten omfattas av UDI-lagen. Om verksamheten omfattas är det också viktigt att beakta eventuella ökade kostnader och längre överlåtelseprocess som kan bli följderna av att anmälningsskyldighet föreligger. Det är också viktigt att upplysa om UDI-lagens tillämplighet redan i anbudsunderlaget.

Här kan du ta del av REKON:s riktlinjer för konkursförvaltare.
Vad vill du lära dig mer om?

Aktuella kurser hos FAR

Det ska vara enkelt att utvecklas, därför har vi utbildningar och flexibla kurser på grund- eller specialistnivå, som utförs både fysiskt och online.

Se alla kurser här
Funktioner

Anteckna och markera

Det som är svårt kan man behöva läsa flera gånger. Eller behöva hitta tillbaka till nästa gång man ställs inför samma problem.

Självklart ska det vara lika enkelt att anteckna på webben som i en bok – eller lättare. För det finns förstås oändligt många fler möjliheter att hitta tillbaka till sina anteckningar digitalt. Och där en bok blir gammal lever det digitala kvar. Vi sparar dina anteckningar även om texten bakom ändrats. För så vill man ju ha det, vare sig man tänkt på det eller inte.

Mer om funktioner