I årets sista nummer av SkatteNytt ägnas en av artiklarna helt åt den nya lagen om tilläggsskatt som träder i kraft den 1 januari 2024.
Artikeln, skriven av Peter Nilsson (Director KPMG och adjungerad professor i skatterätt, Lunds universitet), redogör för vilka företag som ska tillämpa de nya reglerna och från när de ska tillämpas fullt ut. Syftet med artikeln är inte bara att beskriva vilka koncerner som träffas av lagen om tilläggsskatt, utan även att visa komplexiteten i regelverket trots att endast en begränsad del behandlas. Artikeln innehåller även en redogörelse för de s.k. safe harbour-reglerna, som innebär en administrativ lättnad för internationella koncerner under en treårig övergångsperiod, eftersom dessa bygger på reglerna om land-för-land-rapportering dvs. uppgifter som redan idag är tillgängliga hos företagen. För svenska koncerner gäller istället särskilda infasningsregler, vilka också behandlas i artikeln.
Övriga artiklar och ämnen i SkatteNytt nummer 6/2023:
- Internationellt utbyte av skatteinformation blir allt viktigare för att säkerställa korrekt tillämpning av materiella skatteregler på nationell nivå. Inom EU sätts ramen för det skatterättsliga samarbetet inom unionen i direktiv 2011/16/EU om administrativt samarbete i fråga om beskattning (DAC) och dess efterföljande ändringsdirektiv. Frågan som ställs i den engelskspråkiga artikeln skriven av Marina Castro Bosque (Assistant Professor in Tax Law, UPNA, Spanien) är om skattebetalares rättigheter, exempelvis gällande integritetsfrågor, blivit tillräckligt skyddade inom direktivets tillämpningsområde.
- Förvaltningslagen och förvaltningsprocesslagens olika krav på motiveringsskyldighet och hur de förhåller sig till varandra. Henrik Melin (Front Advokater) går igenom 10 skattemål från förvaltningsdomstolarna där partsinvändning gjorts gällande bristande beslutsmotivering, med syftet att illustrera hur de två parallella kraven på motiveringsskyldighet sätts i spel i rättskipningen.
- FoU-avdraget analyseras av Tara Muinafshar (skattejurist på Svenskt Näringsliv). Artikeln identifierar ett antal problem som försvårar och förhindrar förverkligandet av de ambitioner som ligger bakom införandet av FoU-avdraget. Med utgångspunkt i dessa problem beskrivs därtill några förslag till förbättringar av det befintliga regelverket.
Läs även
- Den nya tilläggsskatten – för vem och från när? (s. 655)
- Prop. 2023/24:32 Tilläggsskatt för företag i stora koncerner
- Implementering av minimibeskattningsdirektivet i Sverige: ”Lagen om tilläggsskatt” (s. 107)
- The Amendments to the Directive on Administrative Cooperation (DAC) and Taxpayers’ Rights: The Way Forward? (s. 590)
- Administrativt samarbete i fråga om beskattning (DAC), direktiv 2011/16/EU
- Förvaltningsprocessordningens två krav på motiveringsskyldighet – domskäl vid partsinvändningar om bristande beslutsmotivering (s. 617)
- Förvaltningslag (2017:900)
- Förvaltningsprocesslag (1971:291)
- Vissa förslag på förenklingar av FoU-avdraget (s. 642)