SkatteNytt: Kommande lagförslag inom företagsbeskattningen

Två artiklar i årets sista nummer av SkatteNytt handlar om de utredningsbetänkanden gällande fåmansföretagsbeskattning och ränteavdragsbegränsningar som presenterades tidigare i våras.

Oscar Brissle & Fredrik Carlgren (nationalekonomer vid Svenskt Näringsliv) analyserar utredningen om att förenkla och förbättra 3:12-reglerna (SOU 2024:36), närmare bestämt förslaget om en ny beräkningsmodell för gränsbeloppet. I artikeln studeras effekterna av det aktuella förslaget sett till potentiella vinnare och förlorare, samt till hur det påverkar incitamenten till att anställa. Analysen begränsas till storleken på gränsbeloppen och tar inte direkt upp tänkbara skatteutfall utan har i huvudsak en ekonomisk, snarare än juridisk, vinkel.

Lars Samuelsson (docent, Uppsala universitet) skriver om slutbetänkandet SOU 2024:37 Förbättrade ränteavdragsregler för företag. I artikeln presenteras utredningens slutsatser och förslag, och i en kommande artikel kommer slutbetänkandet att analyseras och diskuteras i ett fördjupande och kritiskt perspektiv. Artikeln tar avstamp i utredningens slutsatser kring de generella avdragsbegränsningsregler som infördes 2019, vilka syftade till att öka neutraliteten mellan finansiering med eget, respektive lånat, kapital och motverka skatteplanering med ränteavdrag.

Bland övrigt innehåll i SkatteNytt nummer 6/2024:

  • Skatteavtalens diskrimineringsförbud och den svenska beskattningen av företagsgrupper. Del II i artikelserien fokuserar särskilt på diskrimineringsförbudet avseende utländskt ägande.
  • Shaping Tomorrow’s Taxation: Why Sweden Needs an Interdisciplinary Research Center – behovet av att anpassa det svenska skattesystemet till en föränderlig värld lyfts i artikeln, där idén om ett tvärvetenskapligt forskningscentrum på skatteområdet lanseras som en möjlig väg framåt.
  • Avskogningsförordningen – mycket mer än bara träd. EU:s avskogningsförordning, förordning (EU) 2023/1115, slår fast att endast produkter som inte bidragit till avskogning ska få säljas på EU:s inre marknad. Bristande efterlevnad av förordningen kan få stora konsekvenser för företag i form av bl.a. omsättningsviten. Artikeln betonar vikten av att känna till den nya regleringen, så att åtgärder kan vidtas för att säkerställa efterlevnad och så att avtal med tredje part kan ses över i ljuset av de nya krav och risker som förordningen medför.
Här kan du läsa senaste numret av SkatteNytt!
Kurser inom

Skatt

Behöver du uppdatera kunskaperna inom skatt? FAR har lång erfarenhet av att arrangera skatteutbildningar. Det breda kursutbudet gör det enkelt att hitta rätt utbildning oavsett kunskapsnivå.

Se alla kurser här
Funktioner

Bokmärken

Vill du snabbt och enkelt komma åt enskilda dokument på FAR Online? Använd bokmärkesfunktionen!

Det du använder ofta är vi säkra på att du hittar till ändå, men den där tidningsartikeln som var så bra, eller lagen du bara tittar i ibland. Bokmärk dem så blir det lättare nästa gång.

Mer om funktioner