Totalt har FAR kommenterat fem av de elva ärenden som avgjordes i december.
FAR har kommenterat två av de sex ärenden som handlade om omställningsstöd. Revisorn hade i de två aktuella fallen tagit med koncerninterna hyreskostnader i underlaget för ansökan om omställningsstöd. FAR anser att ärendena är intressanta ut ett granskningsperspektiv och visar hur viktigt det är att vara noggrann vid all granskning som en revisor utför.
Vid tre av ärendena gavs revisorn en varning varav två av dessa är kommenterade av FAR. I ett av fallen hade revisorn lämnat uttalanden som inte stämde med vad som rapporterats under ”Grund för uttalande”. FAR konstaterar att i de fall revisorn behöver modifiera revisionsberättelsen är det viktigt att alla uttalanden är konsekventa.
Ett annat ärende handlade om revisionsstrategin och förtida avgång. Här konstateras att, för att kunna minska substansgranskningen med hänvisning till intern kontroll, måste revisorn testa att kontrollerna fungerat. Avseende revisorns förtida avgång är det viktigt att både avgående och tillträdande revisor följer upp skälen till bytet av revisor och att en särskild redogörelse avges.
I ett annat ärende, rörande krav på verifierbar utbildningstid, fick revisorn en erinran. Revisorn hade på grund av sjukskrivning inte nått upp till 100 timmar verifierbar utbildning under fem år. FAR konstaterar att utbildning är viktigt för att behålla och utveckla sin kompetens, även vid frånvaro.